- Strona główna
- Usługi
- Metoda McKenziego
Metoda McKenziego
Twórcą tej metody jest nowozelandzki fizjoterapeuta Robin McKenzie. Całość oparta jest na EBM (Evidence Based Medicine – Medycyna Oparta na Faktach, czyli zgodna z wiedzą naukową) oraz zgodna jest z anatomią prawidłową, fizjologią człowieka oraz biomechaniką kliniczną.
Ogromną zaletą tej Metody jest usuwanie przyczyn powstawania, a nie tylko objawów dolegliwości. Co za tym idzie jest ogromnie skuteczna i pomaga nie tylko pozbyć się dolegliwości, które pacjent ma aktualnie, ale także istotnie zmniejsza ryzyko pojawienia się nawrotów epizodów bólowych. Klinicysta po dokładnej analizie problemu dobiera jedno ćwiczenie oraz konkretne wytyczne dostosowane do schorzenia danego pacjenta. Zazwyczaj chory realizuje swoje zalecenia zupełnie samodzielnie. Nie potrzeba specjalnego stroju, sprzętu, a ćwiczenia są na tyle proste, że można je wykonywać w domu, jak i w trakcie przerwy w pracy. Dzięki temu pacjent jest aktywny w procesie rehabilitacji i ogranicza to konieczność codziennych wizyt/zabiegów. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna.
Wszystko odbywa się zgodnie z zasadą stopniowania siły tj. najpierw pacjent wykonuje ruch samodzielnie, potem z własnym dociskiem, potem z pomocą terapeuty, a dopiero potem, jeśli jest to w ogóle potrzebne, jest miejsce na tzw. techniki manualne, czyli mobilizację, czy też manipulację. Co więcej dzięki genialnemu i bardzo szczegółowemu wywiadowi można wyłapać poważne patologie, co ma olbrzymie znaczenie zwłaszcza u pacjentów z nowotworem.
Jest dedykowana dla każdego. Zarówno dla tych, którzy mają dolegliwości oraz jako profilaktyka pierwotna, czyli edukacja w zakresie ergonomii. Pacjent po wizycie wie, rozumie i potrafi wykonywać czynności życia codziennego w prawidłowych wzorcach ruchowych, co pozwala zapobiegać powstawaniu przeciążeń w narządzie ruchu. Niezależnie czy masz lat 6, 16 czy 60, a być może 90 warto ustrzec się bólu, skorzystać z wizyty i zmienić swoje nawyki już dziś.
Wskazania do ćwiczeń metodą McKenziego obejmują:
– przewlekłą przepuklinę kręgosłupa,
– ostrą dyskopatię szyjną, piersiową i lędźwiową,
– dolegliwości bólowe barku,
– zespoły bólowe stawów obwodowych,
– bóle o podłożu mechanicznym wynikające także z ucisku struktur nerwowych.
Obecnie ćwiczenia McKenziego są także jednym z najpopularniejszych działań stosowanych na rwę kulszową.