Osteopatia dorosłych

To naturalna metoda diagnozowania, jak również i wybierania określonego sposobu leczenia, w zależności od konkretnej przypadłości

Osteopatia

Jest to nauka opierająca się w swojej praktyce na strukturach i funkcjach anatomicznych, fizjologicznych, psychologicznych, a także tych związanych z fizyką i chemią ludzkiego ciała. To naturalna metoda diagnozowania, jak również i wybierania określonego sposobu leczenia, w zależności od konkretnej przypadłości.

Czym jest osteopatia ?

Dokładnie tak jak fizjoterapia czy medycyna, osteopatia jest zbiorem ludzi, wiedzy, zasad, umiejętności, przepisów, wierzeń, praktyk, filozofii, historii, zdrowego rozsądku i logicznego myślenia. Tak jak nie ma medycyny bez lekarza, tak nie ma osteopatii bez osteopaty. By się nim stać należy w pierwszej kolejności pomyślnie ukończyć studia fizjoterapii lub medycyny a następnie ukończyć szkołę osteopatii i obronić pracę dyplomową uzyskując dyplom DO (dyplomowany osteopata).

Jednak dla osteopatów ta definicja jest absolutnie niewystarczająca. Rozmawiając z najbardziej doświadczonymi z nich usłyszymy o filozofii osteopatycznej. Zrozumienie samego terminu filozofii nie jest łatwe, a co dopiero jeżeli jest ona osteopatyczna. Co to w ogóle znaczy?

Osteopatia została w XIX wieku opisana przez amerykańskiego lekarza Andrew Taylor Still-a. Człowiek ten wielokrotnie podkreślał, że sam niczego nie odkrył tylko opisał prawa natury. Jego nauczanie skupione było na tym co w tamtych czasach zaliczano do anatomii. Na zajęciach praktycznych nigdy nie powtarzał dwa razy tej samej techniki i odmawiał ich opisania. Szczegółowo opisywał anatomiczne zależności pomiędzy strukturami w ciele. Szczegółowo opisywał system mięśniowo-szkieletowy podkreślając ogromną rolę powięzi w poprawnym funkcjonowaniu. Podkreślał znaczenie krążenia jako systemu doprowadzającego składniki odżywcze i drenującego toksyny. Podkreślał znaczenie systemu nerwowego jako tego który nadzoruje wszystkie inne.

Still poprzez studia medycyny a następnie poprzez wieloletnie badania ludzkiego ciała posiadł zrozumienie daleko wykraczające poza to co było normą w jego czasach. Rozumiał on delikatną równowagę panującą w ciele człowieka i potrafił dostrzec wartość każdego z organów i z systemów w ludzkim ciele. Z szacunkiem analizował funkcjonowanie każdego z nich by zrozumieć pacjenta w całości a nie tylko jego chorobę.

„Chorobę potrafi znaleźć każdy, sztuka polega na tym by odnaleźć zdrowie”

W dzisiejszym świecie wiedza na temat ludzkiego ciała poszła ogromnie do przodu. Ogromna ilość informacji sprawiła, że dla utrzymania precyzji pracy należy się specjalizować, ponieważ już od wielu lat umysł jednego człowieka nie jest w stanie opanować całej medycyny.

Podstawową zasadą w osteopatii jest jedność ciała. Wyklucza to specjalizacje w jednym organie lub w jednym stawie. Osteopata niezależnie od lokalizacji problemu będzie zawsze analizował całego pacjenta.

Naturalnie rozwój nauki wspiera również osteopatię i w szkole Still Academy of Osteopathy wykładowcy z pasją na bieżąco aktualizują swoje wykłady by były w zgodzie z najnowszymi standardami naukowymi. Program cały studiów jest skonstruowany tak by studenci wzrastali w duchu nadanym przez starego doktora.

Andrew studiował za równo zdrowie jak i chorobę. Wielokrotnie zaobserwował, jak potężne siły działają w ciele człowieka by przywrócić mu zdrowie. Dostrzegł, że czasami te siły napotykają bariery, które uniemożliwiają im pracę a pacjentowi uniemożliwiają powrót do zdrowia. Uczył się a następnie innych odróżniać tego co prawidłowe od tego co nie prawidłowe. Technika polega na tym by przywrócić „nieprawidłowość” do stanu maksymalnie zbliżonego do tego co nazywamy dziś fizjologią prawidłową.

Proces terapeutyczny zachodzi następnie w pacjencie dzięki jego własnym siłom. Symbolicznie nazywamy mechanizm powrotu do zdrowia wewnętrznym lekarzem. Ciało pacjenta zna drogę do zdrowia, nasza praca polega tylko na usunięciu przeszkód i stworzeniu wewnętrznemu lekarzowi odpowiednich warunków do pracy.

Osteopatia w dzisiejszym świecie ma na celu wesprzeć pacjenta niezależnie od tego na czym polega jego patologia. Naturalnie czasy się zmieniły i osteopaci nie pracują już samodzielnie poza systemem zdrowia, znają oni czerwone flagi i w razie ostrego zagrożenia zdrowia lub życia naturalnie odeślą pacjenta do szpitala. Gdy podstawowe niebezpieczeństwo zostanie wzięte pod opiekę medyczną, osteopata może wspomóc pacjenta niezależnie od tego w jakim stanie się on znajduje. Od kobiety w ciąży przez wcześniaków, dzieci, sportowców, zwykłych dorosłych ludzi po ludzi starszych lub schorowanych pod opieką paliatywną.

Co leczymy ?

   1. Zespoły bólowe:

– Kręgosłupa
– Stawów
– Mięśni
– Głowy (migreny, napięciowe bóle głowy, zawroty głowy)

   1. Dyskopatia
   2. Rwa kulszowa, ramienna i inne
   3. Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
   4. Zaburzenia układu pokarmowego
   5. Wzmacnianie odporności u dzieci i dorosłych

 

Jakie metody terapeutyczne stosujemy?

 
   1. Osteopatyczne metody bezpośrednie
   2. Metody energii mięśniowej
   3. Osteopatia funkcjonalna
   4. Osteopatia narządów trzewnych
   5. Osteopatia czaszkowo-krzyżowa
   6. Techniki mięśniowo-powięziowe