Osteopatia zwierząt

Obecnie osteopatia zwierząt staje się coraz bardziej popularna w leczeniu problemów ze sprawnością ruchową. Jest to jedna z najbardziej wyrafinowanych i skutecznych dyscyplin fizjoterapeutycznych w medycynie weterynaryjnej.

Osteopatia zwierząt

Jest to jedna z najbardziej wyrafinowanych i skutecznych dyscyplin fizjoterapeutycznych w medycynie weterynaryjnej. Jest tak, ponieważ można nią leczyć wiele chorób i optymalizować rehabilitację kości oraz mięśni.

Czym jest osteopatia zwierząt?

Osteopatia zwierząt to dziedzina medycyny weterynaryjnej, która bada zdolność organizmu do samoregeneracji i samonaprawy. Skupia się na ocenie i leczeniu zaburzeń motorycznych, które prowadzą do problemów zdrowotnych i wpływają na jakość życia pacjenta.
W praktyce, osteopatia zwierząt składa się z szerokiego zakresu technik nieinwazyjnych. Większość z nich ma charakter ręczny. Głównym celem jest stymulowanie samonaprawy tkanek ciała w celu przywrócenia normalnego zakresu ruchów.

Kiedy osteopatia zwierząt jest zalecana?

Jak już wspomniano, osteopatia radzi sobie z wieloma problemami zdrowotnymi u zwierząt, które mogą prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty mobilności. Jej zastosowanie może również wykraczać poza leczenie lub łagodzenie objawów chorób, stanów wrodzonych i urazów. Jest bardzo skuteczna w łagodzeniu bólu, poprawie samopoczucia i zachęcaniu do regeneracji uszkodzonych tkanek.

Zaleca się również praktyki osteopatyczne, aby zapobiegać chorobom zwyrodnieniowym, szczególnie tym, które atakują kości i mięśnie zwierzęcia. U psów predysponowanych do dysplazji stawów biodrowych, takich jak owczarek niemiecki, osteopatia może pomóc kontrolować proces zwyrodnieniowy i opóźniać rozwój objawów.

Jakie choroby mogą być leczone?

Jak widzieliśmy, osteopatia zwierząt jest dyscypliną medycyny weterynaryjnej, która leczy takie choroby, jak:

• Zaburzenia ruchowe, takie jak kulawizna, skurcze, osłabienie mięśni, ból kręgosłupa itp.
• Choroby zwyrodnieniowe układu mięśniowego, takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.
• Zaburzenia trawienia: między innymi biegunka, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka
• Problemy z drogami moczowymi, takie jak infekcje dróg moczowych, niewydolność nerek, nietrzymanie moczu itp.
• Problemy z alergiami lub z oddychaniem.
• Wysypki i choroby skóry.
• Zaburzenia neurologiczne, takie jak padaczka.
• Trwałe zapalenie ucha środkowego.
• Rehabilitacja po urazach, wypadkach i operacjach