Osteopatia pediatryczna

Osteopatia pediatryczna to szczególna część osteopatii, wymagająca dużo zaangażowania oraz szczególnego podejścia do pacjenta jakim są nasze dzieci.

Osteopatia pediatryczna

Osteopatia pediatryczna to szczególna część osteopatii, wymagająca dużo zaangażowania oraz szczególnego podejścia do pacjenta jakim jest Nasze dziecko. Bardzo ważnym elementem terapii jest zaufanie małego pacjenta, dlatego stosowane tutaj techniki są wyjątkowo delikatne i dokładne.

Osteopata dziecięcy stosuje w swojej pracy wachlarz metod pozwalających na równoważenie wszelkiego rodzaju dysfunkcji i napięć w ciele Naszego pacjenta. Dotyczyć one mogą szeregu połączonych układów m.in. szkieletowego, mięśniowego, nerwowego, krwionośnego, czy pokarmowego.

Osteopatia dla dzieci skierowana jest już od 1 tygodnia życia. Leczenie jest poprzedzone szerokim wywiadem dotyczącym ciąży, porodu oraz stanu zdrowia dziecka, a także wnikliwym badaniem przeprowadzanym przez samego osteopatę.

Sama technika i myśl przewodnia osteopatii opiera się na zasadzie, że wszystkie schorzenia (te małe, ale też duże) są wynikiem braku równowagi w sieci systemów całego organizm. Po zdiagnozowaniu na podstawie historii choroby i badaniach pediatrycznych Osteopata dziecięcy stosuje bardzo delikatne techniki manualne w celu wywołania głębokich zmian w organizmie małego dziecka. Te niezwykle subtelne techniki osteopatyczne pozwolą, aby większość układów w ciele dziecka zaczęła optymalnie pracować. Osteopatyczna opieka medyczna nie używa leków i jest całkowicie nieinwazyjna.

Mało który rodzic jednak podejmuje decyzję o rehabilitacji swojego dziecka bez wizyty u lekarza specjalisty neonatologa lub pediatry. Jeżeli wykryte zostaną nieprawidłowości, dziecko kierowane jest do innych specjalistów lub na zabiegi fizjoterapeutyczne. Pomiędzy tymi etapami znajduje się właśnie miejsce dla osteopatii pediatrycznej.

Kiedy należy zgłosić się do osteopaty ze swoim dzieckiem?

Do osteopaty dziecięcego możemy udać się już z Naszym dzieckiem po tygodniu od urodzenia. W przypadku wcześniaków należy kierować się dodatkowo masą i długością ciała oraz stanem ogólnym. Natomiast górna granica wieku leczenia przez osteopatę dzieci starszych nie istnieje. Nigdy nie jest za późno na zastosowanie terapii osteopatycznej.

Warto zapisać się na wizytę gdy zaniepokoi Nas wystąpienie którejś z następujących dolegliwości:

– asymetrie tułowia
– refluks
– ograniczenia ruchomości kręgosłupa i stawów
– asymetrie głowy (plagiocefalie)
– refluks żołądkowo-przełykowy
– kolki
– zaparcia
– niedrożność kanalika łzowego
– zapalenie ucha środkowego
– kręcz szyi
– przewlekłe zapalenia płuc i oskrzeli
– częste infekcje
– wzmożone napięcie mięśniowe
– dysplazja stawu biodrowego
– uszkodzenia splotu ramiennego
– zaburzenia ssania i połykania

dzieci, które nie chodzą do 1,5 roku i nie siadają do 10msc. życia
problemy z osiąganiem kamieni milowych
dzieci nadpobudliwe, płaczliwe oraz często wybudzające się w nocy.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę
u osteopaty dziecięcego?

 

Skuteczna terapia osteopatyczna wymaga celnie postawionej diagnozy, która z kolei zależy od prawidłowo i dokładnie przeprowadzonego wywiadu z Rodzicami. Bardzo istotną rolę gra tutaj cały okres ciąży oraz przebieg porodu. Bardzo ważne jest zebranie obszernego wywiadu dotyczącego tego okresu oraz zachowania dziecka podczas pobytu w szpitalu. Przed pierwszą wizytą u osteopaty pediatrycznego przeanalizować poszczególne etapy, ponieważ może to znacznie pomoc w dotarciu do przyczyny dolegliwości. Warto zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną Naszego dziecka.

Następnym krokiem jest dokładne badanie kliniczne wykonywane przez osteopatę w gabinecie. Osteopata poszukuje ograniczeń ruchomości w obrębie kręgosłupa i stawów, zmian w napięciu tkanek miękkich oraz różnic w gęstości tkanek okolicy czaszki i trzewi. Leczenie osteopatyczne jest nieinwazyjne, bezbolesne i przyjemne dla pacjenta. Drugi zabieg u osteopaty pediatrycznego w większości przypadków wykonywany jest tydzień – 2 tygodnie po pierwszej wizycie, aby organizm miał czas na wykorzystanie mechanizmów naprawczych.

Jeżeli nie dochodzi do nawrotów dysfunkcji zaleca się wizyty kontrolne u osteopaty dziecięcego co 2tyg.-1msc. w pierwszym roku życia dziecka. Często do zlikwidowania problemu potrzebny jest jeden zabieg, ale należy śledzić rozwój umiejętności dziecka w poszczególnych etapach rozwoju. Każda wizyta kończy się zaleceniami do pracy z dzieckiem w domu.